Zubní kámen

Zubní kámen společně se zánětem závěsného aparátu zubů a přilehlých tkání patří k nejčastějším onemocněním psů a koček. Většinou se s tímto onemocněním setkáváme u malých plemen psů a u psů s nepravidelným uložením zubů. Již u mladých psů se začíná vytvářet na zubech povlak, ze kterého se po čase vyvine zubní kámen.

Tetanus

Tetanus je onemocnění, které je velmi těžce léčitelné a v mnoha případech může skončit úhynem zvířete nebo dlouhodobými následky.

Porod feny

Porod je fyziologická záležitost. Není nutné ho tedy brát jako něco výjimečného a fenu tím nepříjemně stresovat. Většina fen rodí sama a obvykle nepotřebují naši pomoc. Samotný porod je několikahodinová záležitost a proto je nevhodné fenku znervózňovat přílišnou uspěchaností. Délka březosti se u fen fyziologicky pohybuje v rozmezí 58 – 70 dní, v průměru 63 dní.

Nádory mléčné žlázy

Nádory mléčné žlázy se u psů vyskytují stejně často jako u lidí. Možná Vás překvapí, že rakovina mléčné žlázy je nejčastější nádorové onemocnění u fen. U nekastrovaných fen jsou nádory mléčných žláz nejčastějším typem nádorů.

Kastrace kočky

Pokud jste se stali majiteli kočičky, ať už plánovaně nebo si ona vybrala Vás, měli byste vědět, že v momentě, kdy Vaše kočka začne dospívat, přibydou Vám starosti. Bez ohledu na to, jestli s Vaši kočičkou sdílíte společnou domácnost pouze v bytě, chodí ven a nebo dokonce žije jen venku je dobré vědět o možnosti kastrace.

 

Kastrace feny

Metody zabránění pohlavního cyklu u fen lze rozdělit na dočasné (léky vyvolané) nebo trvalé (chirurgické).

Onemocnění dolních cest močových u koček (FLUTD)

FLUTD (z angl.feline lower urinary tract disorders) je vůbec nejčastějším problémem v urologické praxi koček a je souhrnným označením pro skupinu onemocnění, která způsobují zánět v dolních cestách močových. Moč je zvlášť u koček velmi koncentrovaná a v případě urinárního onemocnění působí silně dráždivě, i přes přirozenou ochranu sliznice močového měchýře. Může také docházet ke vzniku krystalů v močových cestách, které mohou přerušit pasáž moči, zejména u kocourů.

Diabetes mellitus – CUKROVKA

Cukrovka je nejčastější endokrinopatií u psů a koček. Na vzniku onemocnění se podílí řada faktorů a je způsbené absolutním nebo relativním nedostatkem hormonu slinivky břišní – insulinu

Čištění uší a ušní záněty u psů a koček

Zdravé ucho obsahuje minimum sekretu, který se skládá z korneocytů (odumřelých buněk kůže), cerumenu (mazu) a malého množství komenzálních (neškodných) mikroorganismů.

Březost feny

Březost (gravidita) je období od oplození vajíček spermiemi do doby porodu. Oplození vajíček předchází přirozené krytí, případně umělá inseminace.