Zdravé ucho obsahuje minimum sekretu, který se skládá z korneocytů (odumřelých buněk kůže), cerumenu (mazu) a malého množství komenzálních (neškodných) mikroorganismů.

Normální zdravé ucho psa nevyžaduje žádné čištění, protože díky neustálé produkci mazu a odumřelých buněk se zajišťuje tzv.„samočistící“ schopnost zvukovodu epiteliální migrací.

 

V některých situacích je ale čištění zcela nezbytné:

 

  1. vnější zvukovody produkují nadměrné množství mazu, zvukovod je nadměrně ochlupen, funkce „samočištění“ucha nefunguje
  2. porušení normální ušní mikroflóry u psů - „plavců“
  3. u psů a koček se zánětem ucha – čištění je nutné jako součást léčby!
  4. prevence zánětů spojená s infekcí nebo nadměrnou tvorbou mazu

 

Čištění uší většinou provádí majitel sám pomocí čistících kapek, vždy by se měl o správném postupu a vhodnosti kapek informovat u svého veterinárního lékaře.

 

Pokud již vznikne zánět uší (otitis), majitel si všimne zejména zápachu z uší, pes často klepe hlavou a někdy si uši neustále škrábe. Poté je nutné navštívit veterinárního lékaře, který provede klinické vyšetření a důkladné vyšetření uší (otoskopie, cytologie..).

 

PROČ CYTOLOGIE? Bez cytologického nálezu nelze zodpovědně určit původce zánětu uší (kvasinky, bakterie), tudíž ani nasadit požadovanou léčbu. Navíc při chronických, opakujících se zánětech bývá nezbytné bakteriologické vyšetření.

 

PROČ OTOSKOPIE? Vzhledem k tomu, že zánětem v uších může být poškozen i bubínek, musí veterinární lékař provést odborné otoskopické vyšetření, aby správně zvolil léčbu. Většina ušních kapek, suspenzí obsahuje kortikoidy, které se nesmí použít při poškození bubínku.

 

Důležité hledisko v léčbě ušních zánětů hraje fakt, že i lokální aplikace antibiotických kapek, suspenzí, která je podávána kratší dobu nebo v nižší dávce, může vést k množení bakterií, které jsou rezistentní – odolné vůči danému antibiotiku, čímž se následná terapie ušních zánětů u psů a koček komplikuje. Proto by majitel, kterému po předchozí návštěve veterinárního lékaře„zbydou kapičky do uší“, neměl samovolně zahájit léčbu, protože může tím způsobit nejen komplikace, nenávratné změny, ale v neposlední řadě zvýšení nákladů na následnou léčbu !!!

 

Pokud se ušní záněty vrací, nelze na problém nahlížet jako na něco, co psi a kočky běžně mívají, ale  hledat možnou příčinu pomocí diagnostických metod. Důležité jsou i opakované kontroly, kdy se pomocí výše popsaných metod zhodnotí dosavadní léčba. Příčinou vracejících se zánětů uší může být přetrvávající primární problém, např.cizí těleso, parazité, atopie, či nedostatečná nebo nevhodně zvolená terapie. U koček se jako příčina mohou objevit polypy vycházející z Eustachovy trubice, nosohltanu či středouší.  Sekundárním problémem bývá nadměrná traumatizace uší („vytrhávání chloupků“ z vnějšího zvukovodu), anatomické utváření ucha, či nadměrná vlhkost.

 

V případě obtíží se neváhejte obrátit na veterinárního lékaře!