Cukrovka je nejčastější endokrinopatií u psů a koček. Na vzniku onemocnění se podílí řada faktorů a je způsbené absolutním nebo relativním nedostatkem hormonu slinivky břišní – insulinu.
Insulin snižuje hladinu cukru v krvi a pokud ho je nedostatek, dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi tzv.hyperglykémii.
Primárně cukrovku způsobuje poškození tkáně slinivky břišní, která insulín produkuje v tzv. Beta buňkách. Bývá důsledkem autoimunitních onemocnění u psů a metabolického onemocnění (amyloidózy) u koček. Může vzniknout po prodělaném zánětu nebo nádorových onemocnění slinivky břišní.
Sekundárně je cukrovka vyvolána nadprodukcí některých hormonů, které vyvolávají rezistenci na insulín, tj.účinek normálních hladin insulinu je nedostatečný. Proto slinivka zareaguje zvýšenou produkcí inzulínu k udržení tzv.normoglykémie a časem dochází k jeho vyčerpání. Nejčastěji tento stav zapříčiní nadprodukce progestinů z vaječníků nekastrovaných fen, nádory hypofýzy u koček, zvýšená hladina glukortikoidů a v neposlední řadě neřešená obezita.
Nejčastěji jsou ohrožena zvířata ve věku 5-12let. U psů je genetická predispozice u samojedů, další plemena, která mohou onemocnět cukrovkou jsou WHWT, jorkšírský teriér, labradorský retrívr, jack rusell teriér a němečtí ovčáci. U koček je známá gentická predispozice u barmských koček, dlaším faktorem je z 60% obezita a indoor kočky – chované doma.
Podstatně častější je onemocnění zjišťováno u nekastrovaných fen a kocourů kastrátů.
Pokud trpí Vaše zvíře některými hormonálními poruchami, zejména tzv. Cushingovým syndromem, nadprodukcí růstových hormonů nebo nedostatečnou funkcí štítné žlázy, tzv.hypothyreózou, je rovněž ohroženo diabetem.
Jak může majitel poznat cukrovku?
Pes hubne, i když má dostatečný příjem potravy. Majitel si často všimne, že více pije a močí. Je velmi důležité vědět, kolik vody pes za den vypije. Normální spotřeba vody/kg/den je 60ml, pokud pes vypije více než 100ml/kg/den je potřeba se neprodleně objednat na prohlídku k veterinárnímu lékaři. Další příznaky bývají snadná unavitelnost, vyhledávání chladnějších míst, dlouhodobé onemocnění kůže, případně difúzní zákal čoček, který je pozdní komplikací onemocnění . U fen onemocnění začíná koncem metestru, t.j.asi 2 měsíce po skončení hárání.
V pozdějším stádiu může majitel naopak pozorovat nechutenství, apatii, zvracení a snížený příjem vody.
U koček jsou příznaky obdobné jako u psa, navíc se mohou objevit nervové příznaky, např.plantigrádní postoj pánevních končetin – prošlápnutí, úbytek svalstva a z 80% kočky přestávají pečovat o svou srst, jsou anorektické a zvrací.
Samozřejmě, že zvýšená žíznivost a časté močení nezpůsobuje jenom cukrovka, ale mnoho jiných onemocnění jako například Cushingův syndrom (nadbytek hormonů produkovaný nadledvinkami), u fen pyometra (hnisavý zánět dělohy), Diabetes insipidus (žíznivka), pyelonefritida (zánět ledvinné pánvičky), jaterní selhání a jiné, proto je důležité vyhledat veterinárního lékaře, který na základě klinického vyšetření, vyšetření krve, popř.doplňujících vyšetření stanoví správnou diagnózu.
Léčba cukrovky
Hlavním cílem je eliminace hyperglykémie a glykosurie.
Většina případů se musí řešit injekčním podáváním insulínu, nejčastěji Caninsulin (u koček existuje i perorální forma insulinu), dále se přistupuje k úpravě krmení, kdy bývá nejlepším řešením podávání speciální diety a je nutné zařadit do denního režimu pohybovou aktivitu a to nejen u obézních zvířat!!! U nekastrovaných fen bývá nutná kastrace, zejména v počátku zjištění onemocnění.
Pokud zvíře trpí souběžně jiným onemocněním hormonálního systému, které je příčinou cukrovky, musí se souběžně léčit i tato choroba, jinak by léčba samotné cukrovky neměla dobré výsledky.
Předávkování insulinem (hypoglykémie)
Klinické příznaky: neklid, hladovost nebo naopak netečnost, apatie, desorientace, porucha koordinace. Zvíře ztrácí kontrolu nad zadními končetinami, klopýtá, ulehává, můžou se objevit křeče.
PRVNÍ POMOC: ihned podat do tlamy glukózu (např.Gold Energy Plus Zucker s Magnesiem, Wellion) a volat veterinárního lékaře !!
Prognóza cukrovky
U neléčených zvířat cukrovka končí smrtí zvířete následkem diabetické ketoacidózy nebo komplikací, nejčastějí selhání ledvin, infekce, atd. Nejčastějším úskalím bývá časová i finanční náročnost (zejména velká plemena psů). Je důležité, aby majitel přísně dodržoval léčebný a krmný režim zvířete, v počátku léčby jsou nutné časté návštěvy veterinárního lékaře. V případě diety u psů je potřeba dbát na sníženný podíl rozpustné a nerozpustné vlákniny, u koček se krmí nízkosacharidové diety s vyšším obsahem proteinů (u koček s ledvinným selháním je tato dieta kontraindikována).
Prevence
1) dodržení správné výživy
2) nepřekrmovat zvířata
3) zabránit vzniku obezity – pokud k ní dojde, poradit se s veterinárním lékařem jak ji řešit
4) dostatečná pohybová aktivita
5) u fen, kde neplánují majitelé štěňata, kastrace
6) u fen a koček nepoužívat preparáty sloužící k oddálení říje, opatření zabraňující nežádoucí březost řešit jiným způsobem