FLUTD (z angl.feline lower urinary tract disorders) je vůbec nejčastějším problémem v urologické praxi koček a je souhrnným označením pro skupinu onemocnění, která způsobují zánět v dolních cestách močových. Moč je zvlášť u koček velmi koncentrovaná a v případě urinárního onemocnění působí silně dráždivě, i přes přirozenou ochranu sliznice močového měchýře. Může také docházet ke vzniku krystalů v močových cestách, které mohou přerušit pasáž moči, zejména u kocourů. V těžkých případech tento stav může vést k poškození ledvin.
Jediná příčina FLUTD neexistuje. Pravděpodobnost rozvoje onemocnění zahrnuje:
KRMIVO – vysoký obsah některých minerálů v krmivu může zvýšit riziko tvorby krystalů v moči. Hořčík a fosfor jsou složkami tzv.struvitů-nejběžnějšího typu krystalů. Kyselost moči (pH) ovlivňuje také přijímané krmivo, protože struvity se tvoří více v zásadité moči, ostatní typy krystalů zase v kyselé moči.
TĚLESNÁ KONDICE – nadváha je predispozicí pro vznik FLUTD.
ZPŮSOB CHOVU – zvířata chovaná převážně nebo trvale v bytě jsou zatížena zvýšeným rizikem, patrně díky jejich větší tendenci k obezitě. Nedostatek pohybu, nedostatečný příjem vody a neudržovaná kočičí toaleta se může podílet na nižší frekvenci močení u Vaši kočky a to může mít za následek formování krytalů.
Varovných signálů pro majitele je několik, Vaše zvíře může vykazovat jeden nebo několik těchto příznaků:
- močí často a v malém množství, nebo se nemůže vymočit
- neustále si olizuje okolí genitálií
- delší dobu zůstává v pozici močení
- snaží se močit, i když to nejde, nebo dává najevo bolest (např.mňoukáním) při močení
- růžové zbarvení moči, svědčící pro přítomnost krve
- občasné vymočení mimo záchůdek
- ztráta chuti k jídlu
- změna chování
K sestavení diagnózy veterinář provede doplňkové testy, jako je rozbor moči, z něhož se zjistí pH moči, případně výskyt zánětlivých buněk nebo také krev, proteiny a další.
Při onemocnění dolních cest močových je zapotřebí dlouhodobá terapie, pomocí klinických diet se chrání močový systém zvířete udržením správného pH moči a zároveň preventivně působí proti formování krystalů.
Závěrem je nutné říci, že stejně jako u člověka, i pro naše domácí zvířata je úloha moči zásadní pro přežití. Prvořadou funkcí moči je odstraňovat z organismu toxické a odpadní látky, které se nahromadily v krvi. Moč odplavuje zvláště močovinu, odtud vychází i její název, ale také kreatinin, močovou kyselinu, sodík, oxalát, atd. Další funkcí je zajištění rovnováhy organismu tím, že reguluje množství odplavované vody a minerálů. Moč je tvořena v ledvinách filtrováním krve v nefronech a potom je vedena dvěma močovody až do močového měchýře, kde se shromažďuje. Ven z těla se dostává močovou trubicí, jakmile zvíře pocítí potřebu močit.
Na příznaky onemocnění dolních cest močových je třeba včas reagovat , aby se zahájila léčba a poskytla tak rychlou úlevu pro Vaše zvíře.