Zubní kámen společně se zánětem závěsného aparátu zubů a přilehlých tkání patří k nejčastějším onemocněním psů a koček. Většinou se s tímto onemocněním setkáváme u malých plemen psů a u psů s nepravidelným uložením zubů. Již u mladých psů se začíná vytvářet na zubech povlak, ze kterého se po čase vyvine zubní kámen. U malých plemen psů to může nastat již během prvního roku života.  Kromě negativního účinku na dutinu ústní pronikají výše zmíněné bakterie zanícenou dásní do krevního oběhu a mohou způsobit závažná onemocnění srdce, jater či ledvin! Pokud se zubní kámen již vytvořil, je třeba jej odstranit.

Příznaky

Majitele na toto onemocnění nejčastěji upozorní až nepříjemný zápach z tlamy. Současně je možné pozorovat nánosy kamene na zubech, zarudnutí dásní a jejich ustupování od korunky směrem ke kořenům zubů. V pokročilém stádiu jsou viditelné obnažené kořeny a dochází k uvolňování a vypadávání zubů. Dále je možné pozorovat krvácení z tlamy, časté opakující se záněty horních cest dýchacích (výtok z nosu, kýchání, kašel, dávení). Zvíře už zuby většinou nepoužívá k rozmělňování potravy, ale jen k uchopování a krmivo hned polyká. Proto poměrně dlouho nemusí majitel pozorovat snížený příjem krmiva.

Vývoj onemocnění

Problém začíná tvorbou zubního plaku. Je to tenká vrstvička, která ulpívá na povrchu zubů. Tvoří ho některé složky slin, buňky z dutiny ústní, bakterie apod. Tato hmota se dá ještě snadno odstranit. Už přítomnost plaku může způsobit zánět dásní. Po čase začíná plak mineralizovat a vzniká zubní kámen. Zubní kámen dráždí dásně, dochází k odstupování dásně od zubu, odkrytí krčku a dále kořenů. Dochází k rozšiřování zánětlivého procesu na závěsný aparát, který ukotvuje zub v zubním lůžku a ten se postupně uvolňuje, dochází ke vzniku paradentózy s následným uvolněním a vypadnutím zubu. Mezi dásní a kořeny zubů se tvoří dutiny, ve kterých se usazuje velké množství bakterií, zbytků potravy a tkáňových buněk. V další fázi dochází k zánětlivému postižení kosti čelistí a jejímu vstřebávání. Proces se může rozšířit až do nosních dutin. Následky zánětu nejsou však omezeny jen na dutinu ústní. Bakterie pronikají zanícenou dásní do krevního oběhu a mohou způsobit závažná onemocnění srdce, jater či ledvin.

Vliv na rychlost tvorby zubního kamene 

Faktorů ovlivňující rychlost tvorby zubního kamene je celá řada.

Genetická predispozice: nejčastěji se s tvorbou zubního kamene setkáváme u malých plemen psů (yorkshire terier, pudl, jezevčík, shi-tzu, lhasa apso, čivava)
Anatomie dutiny ústní: vady skusu (předkus, podkus), vady chrupu (nejčastěji u krátkolebých plemen)

Výživa: nedostatek vitaminů, minerálů, nadměrné množství cukrů (pozitivně ovlivňuje růst bakterií), nedostatek bílkovin. Důležité je nejen složení, ale také struktura krmiva.

Celková onemocnění: jako například diabetes mellitus (cukrovka) a další onemocnění charakteristická nerovnováhou některých hormonů, onemocnění imunitního systému,... 

Odstranění zubního kamene

Odstranění zubního kamene je vhodné provést co nejdříve, abychom předešli vzniku výše popsaných nevratných změn. Pokud se u Vašeho miláčka objeví zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Vzniklý zubní kámen již nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. K čištění se používá ultrazvukový přístroj, a proto pacient musí být v hluboké sedaci nebo celkové anestezii. Bez sedace nebo anestezie není možné dokonale odstranit veškerý kámen. V dnešní době jsou velmi šetrná sedativa a anestetika a volí se individuálně, pro každého pacienta podle jeho zdravotního stavu a věku, tak aby se co nejvíce minimalizovala rizika s anestezií spojená. Dříve časté seškrabování zubního kamene při plném vědomí nám nedovoluje důkladné vyčištění všech zubů, dochází ke stresování pacienta a vzniká nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny. 

Prevence

S prevencí vzniku zubního kamene je vhodné začít v domácí péči co nejdříve. U mladých zvířat je nutné zkontrolovat, zda proběhlo správně přezubení. Pokud mléčné zuby přetrvávají (nejčastěji špičáky) po 7. měsíci věku, měly by být odstraněny. Od mládí je vhodné zvykat zvíře na manipulaci v dutině ústní a čištění zubů zejména u predisponovaných plemen. Po odstranění zubního kamene je vhodné dásně dle stavu přeléčit vhodnými léky a zuby ošetřovat pravidelně nejméně 4 x týdně čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou zubní pastou, která oddaluje další usazování zubního kamene. Krmit plnohodnotnou vyváženou stravou, určenou pro konkrétní věk a plemeno. Některé diety svým složením a strukturou výrazně snižují tvorbu zubního kamene a tím vznik zánětu přilehlých tkání. Je možné je podávat jako jediné krmivo nebo přidávat do stravy, na kterou je zvíře zvyklé.  Mohou pomoci v mechanickém čištění zubů a některé s obsahem enzymů rozkládají zubní plak. Důležitá je pravidelná kontrola zubů u veterinárního lékaře alespoň 1 x ročně.