Pokud jste se stali majiteli kočičky, ať už plánovaně nebo si ona vybrala Vás, měli byste vědět, že v momentě, kdy Vaše kočka začne dospívat, přibydou Vám starosti. Bez ohledu na to, jestli s Vaši kočičkou sdílíte společnou domácnost pouze v bytě, chodí ven a nebo dokonce žije jen venku je dobré vědět o možnosti kastrace.

 

Většina koček dospívá mezi 6. až 9. měsícem věku, někdy i dříve. Nástup pohlavního cyklu, lidově řečeno mrouskání, signalizuje projev kočičí puberty. V tomto čase jsou kočičí slečny značně rozrušené, často a velmi nahlas mňoukají, otírají se o různé předměty a válí se po zemi. Majitelé mohou zpozorovat i typický postoj, kdy kočička leží na zemi a nastavuje zadeček se zdviženým ocáskem. Kočka může takto mrouskat téměř nepřetržitě po značnou část roku a k Vašemu domovu přitahovat své nápadníky.

Takové chování bývá nejen pro majitele a jeho okolí dost nepříjemné, ale i pro kočku samotnou, která v době říje méně žere, často hubne, odmítá si hrát, atd.. Nemluvě o tom, že Vaše kočička může mít koťata i několikrát do roka.

 

Jednoduchým a elegantním řešením je kastrace. Zákrok lze provést téměř v jakémkoliv věku kočky. Vzhledem k nutnosti celkové anestézie a její dobré toleranci je vhodné, aby Vaše kočička vážila alespoň kolem dvou kilogramů a byla vě věku pěti měsíců. Zákrok většinou obnáší odstranění pouze vaječníků – tzv.ovarioektomie. Někdy je ale nutné spolu s vaječníky odstranit i dělohu – tzv.ovariohysterektomie z důvodu chorobných stavů na děloze, časné březosti. Tento zákrok je rozsáhlejší a náročnější i na pooperační péči majitele.

Jak to všechno probíhá?

 

Pokud jste se rozhodli pro kastraci Vaši kočičky, je prvním krokem objednání cca 14dní předem. Vaše kočička musí být zdravá. Protože se operace provádí v celkové anestézii, je nutno ji naplánovat mimo běžné preventivní zákroky jako jsou vakcinace a odčervení (doporučený odstup je 3 až 4 týdny).

Před kastrací je zapotřebí dodržet zhruba 20hodinovou hladovku, kdy zvířeti se ponechá pouze přístup k pitné vodě. Nemusíte se o kočičku bát, hladovka je více nepříjemná pro Vás než pro kočku, ve volné přírodě šelmy bývají o hladu až několik dní.

 

Na Vaši kočku nemusíte během zákroku čekat. Je vhodné naplánovat zákrok během operačních hodin ve všední den od 12 do 14hodin. Kočičku si můžete vyzvednout kolem 15 až 16hodiny odpolední. V době předání je Vaše kočka samozřejmě již při vědomí a schopná předání do Vaší péče. Rádi Vám vyhovíme časově, Vaše kočka může být u nás hospitalizována v hospitalizačním boxu i déle na základě individuální domluvy.

 

Co se dějě s Vaši kočkou za dveřmi ordinace?

 

Kočka dostane injekci narkotik a do doby než usne, je ve své přepravce. Poté se ji oholí břicho v místě operačního zákroku a takto připravená kočka se přenese na operační sál. Velikost operační ranky je asi 2 až 3 cm a je uprostřed břicha. Tímto malým otvorem vybavíme a odstraníme vaječníky. Ranku zašijeme vstřebatelným šicím materiálem, kožní stehy se odstraňují za 10 dní po zákroku. Po operaci kočka dostane jednorázově antibiotika s prodlouženým účinkem a také léky proti bolesti. Následně se probouzí v pooperačním boxu.

 

Domácí péče

 

Veterinární lékař Vám při předání kočičky podá potřebné informace a odpoví na Vaše dotazy. Kočka po operaci může po několika hodinách vypít malé množství pitné vody. S krmením většinou vyčkáváme do druhého dne po operaci, raději nabídneme kočce měkkou potravu. V prvním týdnu je vhodné omezit kočku v pohybu – nenechat ji skákat na vyvýšení místa. Další ošetření není nezbytné   a zvíře je po týdnu bz jakkýchkoliv omezení. Kožní stehy se odstraní za 10 dní po operaci.