FLUTD (z angl.feline lower urinary tract disorders) je vůbec nejčastějším problémem v urologické praxi koček a je souhrnným označením pro skupinu onemocnění, která způsobují zánět v dolních cestách močových. Moč je zvlášť u koček velmi koncentrovaná a v případě urinárního onemocnění působí silně dráždivě, i přes přirozenou ochranu sliznice močového měchýře. Může také docházet ke vzniku krystalů v močových cestách, které mohou přerušit pasáž moči, zejména u kocourů. V těžkých případech tento stav může vést k poškození ledvin.

 

Jediná příčina FLUTD neexistuje. Pravděpodobnost rozvoje onemocnění zahrnuje:

KRMIVO – vysoký obsah některých minerálů v krmivu může zvýšit riziko tvorby krystalů v moči. Hořčík a fosfor jsou složkami tzv.struvitů-nejběžnějšího typu krystalů. Kyselost moči (pH) ovlivňuje také přijímané krmivo, protože struvity se tvoří více v zásadité moči, ostatní typy krystalů zase v kyselé moči.

 

TĚLESNÁ KONDICE – nadváha je predispozicí pro vznik FLUTD.

 

ZPŮSOB CHOVU – zvířata chovaná převážně nebo trvale v bytě jsou zatížena zvýšeným rizikem, patrně díky jejich větší tendenci k obezitě. Nedostatek pohybu, nedostatečný příjem vody a neudržovaná kočičí toaleta se může podílet na nižší frekvenci močení u Vaši kočky a to může mít za následek formování krytalů.

 

Varovných signálů pro majitele je několik, Vaše zvíře může vykazovat jeden nebo několik těchto příznaků:

  • močí často a v malém množství, nebo se nemůže vymočit
  • neustále si olizuje okolí genitálií
  • delší dobu zůstává v pozici močení
  • snaží se močit, i když to nejde, nebo dává najevo bolest (např.mňoukáním) při močení
  • růžové zbarvení moči, svědčící pro přítomnost krve
  • občasné vymočení mimo záchůdek
  • ztráta chuti k jídlu
  • změna chování

 

K sestavení diagnózy veterinář provede doplňkové testy, jako je rozbor moči, z něhož se zjistí pH moči, případně výskyt zánětlivých buněk nebo také krev, proteiny a další.

Při onemocnění dolních cest močových je zapotřebí dlouhodobá terapie, pomocí klinických diet se chrání močový systém zvířete udržením správného pH moči a zároveň preventivně působí proti formování krystalů.

 

Závěrem je nutné říci, že stejně jako u člověka, i pro naše domácí zvířata je úloha moči zásadní pro přežití. Prvořadou funkcí moči je odstraňovat z organismu toxické a odpadní látky, které se nahromadily v krvi. Moč odplavuje zvláště močovinu, odtud vychází i její název, ale také kreatinin, močovou kyselinu, sodík, oxalát, atd. Další funkcí je zajištění rovnováhy organismu tím, že reguluje množství odplavované vody a minerálů. Moč je tvořena v ledvinách filtrováním krve v nefronech a potom je vedena dvěma močovody až do močového měchýře, kde se shromažďuje. Ven z těla se dostává močovou trubicí, jakmile zvíře pocítí potřebu močit.

Na příznaky onemocnění dolních cest močových je třeba včas reagovat , aby se zahájila léčba a poskytla tak rychlou úlevu pro Vaše zvíře.